Häränsilmä- ja kolikkorannekoru – Bull’s eye and a coin bracelet

Häränsilmärannekorussa on afrikkalaisia lasihelmiä (Soul of Somanya), apatiittia, simpukankuorihelmiä ja kookoshelmiä.

The first bracelet is made of African glassbeads (Soul of Somanya), apatite, shell and coco beads.

Häränsilmä on yksi auringon symboleista, jota on käytetty koristeena mm. Suomestakin löydetyssä rautakauden esineistössä. Laatta on kuparia. Muina riipuksina on keramiikkahattu (ChelleV2), hamppulankaa ja helmiä.
Bull’s eye is one of the solar symbols, that has been used to decorate for example  Iron Age objects found in Finland, too. The bull’s eye charm is made of copper, the other charms are ceramic cone (ChelleV2), hemp cord and beads.
Toisessa rannekorussa on tsekkiläisiä lasihelmiä, kierrätettyjä kivihelmiä, kookoshelmiä sekä sitriiniä. Tuunatut helmihatut ovat messinkiä. Riipuksina on tiibetiläinen kolikko ja keraaminen linkki (Karen Totten).
The other bracelet is made of Czech glass beads, upcyckled stone beads, coco and citrine beads. The end caps are brass. Charms are Tibetan coin and ceramic link (Karen Totten).
Löysin YouTubesta tällaisen hauskan videon. Ryhmä on saksalainen, mutta tässä he laulavat suomeksi (en olisi kyllä huomannut ellei kommentissa olisi kerrottu):
The group in this video is German, but here they sing in old Finnish:
 


Please follow and like us:

16 Responses

  1. Helinä
    | Vastaa

    Voi hitsi kuinka kauniit korut!

  2. outiriina
    | Vastaa

    ihan ihanat, molemmat. turkoosin ystävänä eka vielä hitusen verran ihanampi, mutta vain hitusen :))

  3. Mags
    | Vastaa

    'huokailua' <3

  4. ... rok
    | Vastaa

    onpa hienoja, upeita värejä, hienoja materiaaliyhdistelmiä …

  5. inkku
    | Vastaa

    Voiii mitä ihanuuksia!!!

  6. Amalia
    | Vastaa

    Mahtavia upeuksia <3

  7. Jaana
    | Vastaa

    Upeita kumoikin :)!

  8. Vikki
    | Vastaa

    Sopiipa hienosti tuo karamiikkahattu hamppulankoineen tuohon korun tunnelmaan ja sävyihin.Siksi kai sen laitoit 😀
    Toisessa korussa taas ajattelin miten nuo messinkiset helmihatut ovat piste sen iin päälle.

  9. Tarleena
    | Vastaa

    Hauska kappale… 🙂 Korut ovat ihania – kuten aina!

  10. Kati
    | Vastaa

    Nuo materiaalit, joita koruihisi käytät, upeita.. Niissä on todella 'elämän tuntu'.. kun yhtälöön lisätään hyvä sommittelu- värisilmä, kekseliäisyys ja kaiken näiden lisäksi hyvä tarina, syntyy uniikki solekoru <3

  11. JaanaR
    | Vastaa

    Näissä koruissa on jo kesä! Aurinkoinen ja paahteisen kuuma! Molemmat korut ovat taas ihanaisia, Solemaisia 🙂

  12. kuparikukka
    | Vastaa

    Todella upeita molemmat, ihanan mystisiä!

  13. Akvamarin
    | Vastaa

    Näistä varsinkin tuo alimmainen potkaisi niin, että vain vaivoin vältän tilaamasta sitä sinulta oikopäätä!

  14. .
    | Vastaa

    Moi, Sinulle on jotakin minun blogissa. Käy kurkimassa. T:) Koralli

  15. sole
    | Vastaa

    Kiitos, Kati! Saat nämä kyllä kuulostamaan hienommilta kuin ovatkaan, tuo olisi hieno mainoslause 😀

  16. sole
    | Vastaa

    Kiitokset kaikille ihanista kommenteista!

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.