Rannekoruja

Ensimmäisessä rannekorussa on turkoosi-, apatiitti-, puu- ja metallihelmiä. Symbolina on kolmisakarainen EOLH-riimu (tai ALGIZ). Riimu tarkoittaa hirvensarvea ja on suojariimu.

Toisessa rannekorussa on lukkona keraaminen nappi, jossa on puunkuva. Nahkanauhassa on howliittia, muhkuraisia messinkihelmiä ja muita metallihelmiä.


Kolmas koru on tehty vanhalla kaavalla bauksiitista, värjätyistä kuparihelmistä ja muista metallihelmistä, simpukankuori- ja keramiikkahelmistä.

Symboli kuvaa taas aurinkoa. Tämän tyyppinen auringon symboli on löydetty Zbruchin idolista. Veistos on ajoitettu 800-luvulle ja löydetty nykyisestä Ukrainasta. Sitä pidetään slaavilaisen Svantevit-jumalan kuvana.

Please follow and like us:

13 Responses

  1. Helinä
    | Vastaa

    Voi äly miten komeat korut!

  2. Johanna
    | Vastaa

    Hienoja koruja, varsinkin aurinko on ihana!:)

  3. Vikki
    | Vastaa

    Vedit taas maton alta, ihan näin positiivisessa mielessä:)
    Kaikki kolme ovat ihania mutta jostain syystä tuo keskimmäinen keramiikkanappeineen tuntuu jotenkin miun suojelukorulta, tuo nahkakiinnitys rungon ympärillä tekee kai sen, pitäisköhän miun …ymm..jaa…
    Alimman värimaailma on niin upeaa ja kaikki yhteenkoottu helmiporukka on niin sopuisaa.

  4. Nafisan
    | Vastaa

    Ihastuttava nappi! Kolmannessa korussa on ihanat värit!

  5. Katri
    | Vastaa

    Niin on. komeita jälleen. Täällä blogissa ei pety ikinä. Otan astmapiipun aina varulle viereen, vaikkei mulla edes ole astmaa. 😉

  6. Amalia
    | Vastaa

    Kyllä niin tykkään taas kaikista, ihaneit!

  7. Akvamarin
    | Vastaa

    Kertakaikkisen hienoja! Taas!

  8. Mags
    | Vastaa

    Jokaisessa jälleen yksityiskohtia jotka kiehtoo, viehättää silmiä ja vetoaa mielikuvitukseen <3

  9. Niina
    | Vastaa

    Ensimmäisessä korussa tuo "putkihelmi" nahkanauhassa on hurmaava idea. Toisessa ihastuttavat värit, mutta tuo viimeinen vei sydämeni… se huutelee ;D

  10. Ylin. Mahtavat materiaalit ja hyvin keksityt yhdistelmät. Siis ison Vaun koru. Tätä pitää tutkia lähemmin .

  11. sole
    | Vastaa

    Kiitos taas tosi paljon kaikille ihanista kommenteista, eikä haittaa yhtään vaikka liioittelettekin 😉

  12. Kati
    | Vastaa

    Mä olen sun ja sun korujen fani 🙂

    Ihanaa taidetta! :9

  13. Kati
    | Vastaa

    Edit : Lopussa piti olla hymiö, eikä ysi…. 🙂

    10++++ 🙂

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.