Pitkästä aikaa punaista – vähän jälkijunassa, joulu kun meni jo.
Tätäkin riipusta on vähän aikaa haudottu ja hillottu, kun yritin löytää siihen sopivaa ketjua. Ajattelin ensin hopeista papuketjua, mutta sitten löysin tällaista sopivan isolenkkistä, mutta huomattavasti kevyempää kuin papuketju, ja huokeampaakin. Riipuksessa on suurehko akaattihelmi, kotitekoinen hopeinen helmihattu ja jämähopeahelmi, sekä valmis riipuspidike. Näitä akaattihelmiä on jäljellä vielä niin harjoittelen ehkä myöhemmin lisää erilaisten helmihattujen tekemistä. Tämä on ihan yksinkertainen neliö vain.
Nämä ovat omasta mielestäni ehkä vähän oudot, mutta kaikennäköistä tulee kokeiltua. Korviksissa on punaiset makeanveden helmet ja vaaleanpunaiset kiviruusut, joista en tiedä varmasti mitä ovat, ehkä ruusukvartsia. Oli pakko tehdä jotakin noista punaisista Mv-helmistä, kun olivat niin kauniin värisiä. Muut osat ovat patinoitua hopeaa.
Niina
Riipus on kaunis, tykkään kovasti tuosta omatekemästä helmihatusta ja ihailen noita littanoita korupiikien päitä. Yksityiskohdat on tuossa riipuksessa kohdallaan.
No, mitäs outoa noissa korviksissa on ??? ne on kauniit, naisellisen romanttiset ja niissäkin on ihanat korupiikkien littanat päät…. taidan tulla oppiin 😀
Amalia
Upean punainen toimii aina joululla tai ilman 😉 Ihana sippeli kaulakoru.
sole
Niina, olen ottanut oppia Candy Cooperin kirjasta, jonka olen laittanut profiiliinikin lempikirjaksi. Sieltä olen saanut paljon muitakin vaikutteita kuin nuo korupiikin päät. Toivottavasti en liikaa ole matkinut…
Amalia, tuo akaatti on tosiaan kauniin punainen, tosi tumma ja syvä sävy, toivottavasti se näkyy muillakin oikean värisenä tuossa kuvassa. Ja olen kyllä samaa mieltä punaisesta, ei siihen joulua tarvita 🙂
KatMan
Kiitos Sole vierailustasi blogissani! Löysin minäkin sinun blogisi vasta nyt. Mahtavasti olet yhdistänyt argeologisen tietämyksesi upeisiin koruihisi!
sole
Kiitos KatMan, kiva kun kävit!